התחברות לאתר:

איך נוצר השבר הסורי אפריקני?

גלו את התיאוריה של תזוזת הלוחות הטקטוניים. אז מי זז לאיפה וכמה? כל התשובות וההסברים על איך נוצר השבר הסורי-אפריקני, היכן הוא מתחיל, היכן נגמר ומה אורכו הכולל...

שמו של השבר הסורי-אפריקני הוא בעצם שמם של סדרת שברים גאולוגיים שנמשכת מצפון לדרום. החל בצפון, בדרום טורקיה  דרך סוריה ובקעת הלבנון בצפון, לאורך נהר הירדן, ים המלח, הערבה, מפרץ אילת וים סוף, דרך מפרץ עדן עד לקניה, בנקודה זו הוא מתפצל לשניים ומגיע לבסוף עד לזימבבואה.
אורכו של השבר כ-6,000 ק"מ, ורוחבו בין 7 ל-20 ק"מ והוא החל להווצר לפני כ-25 מיליון שנים בתהליך שנמשך עד היום. השבר הוא הגורם העיקרי לרעידות האדמה באזורים שבהם הוא עובר (מתוך וויקיפדיה).

כיצד נוצר השבר הסורי אפריקני?
התיאוריה המקובלת על רוב החוקרים לגבי היווצרות הבקע קשורה באחת התופעות הגיאולוגיות המרתקות ביותר בעולם: זוהי התיאוריה של טקטוניקת הלוחות. לפי רעיון זה, מורכב חלקו החיצוני של כדור הארץ מלוחות ענקיים (הנקראים לוחות טקטוניים) של סלעים הנעים באופן קבוע אך לאט מאוד, ותנועתם נמשכת מיליונים רבים של שנים. בעת תזוזתם נוצרים מרקמים וצורות נוף שונות על פני הארץ. לדוגמה: גבעות, בקעות, הרים, רכסים או וואדיות.

איפה אנחנו בתמונה?
בהקשר לארץ ישראל טוענים המדענים שהלוח של חצי האי ערב הכולל גם את עבר הירדן המזרחי, זז לכיוון צפון יחסית לעברו המערבי - כלומר, ארץ ישראל.
בנוסף לתנועה צפונה, נלווית לתזוזה תנועה מזרחה שקורית בעקבות התרחקותו של הלוח של חצי האי ערב מן הלוח של אפריקה. התנועה הסופית המתקבלת היא תנועה סיבובית (נגד כיוון השעון). תנועה זו היא האחראית להיווצרות מפרץ אילת, הערבה ובקעת הירדן.
 
התנועה האופקית משני צדי השבר הסורי אפריקני באזור ישראל איננה ישרה לחלוטין: קו השבר הוא קו מזוגזג ואף עקום. לעתים הוא נוטה שמאלה ולעתים ימינה. מסיבה זו נוצרו לאורכו גם שקעים נמוכים יותר כמו ים המלח, אגמון החולה והכינרת ומצד שני, רכסים כמו שלוחת נוצה ואלגמור.


על מנת לצפות בקישור עליך ללחוץ "אהבתי" או "g+1"


בטוח יש לך פייסבוק.
1. תהיה חבר שלנו וקבל את הדברים הכי שווים בחינם. עידכון אחד לשבוע בממוצע.
2. הצטרף לקבוצת חברי האתר בפייסבוק.
3. עשה לנו "אהבתי"

4. שתף עם החברים חינם בחינם - איך נוצר השבר הסורי אפריקני?


שים לב! קישורים נוספים שיעניינו אותך:  
גיאולוגיה חינם , מדע חינם , הידעת? חינם , השבר הסורי אפריקא חינםאיך נוצר הבקע הסורי-אפריקאי? - חינם
הסברים על הסורי-אפריקאי - חינם
מה האורך של השבר הסורי-אפריקאי - בחינם
איפה השבר הסורי-אפריקאי עובר? - בחינם
מה גרם לשבר הסורי-אפריקאי - בחינם
מה גרם לבקע הסורי-אפריקאי - חינםמאת חינם בחינם
GoogleFind us on Google+
-